Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V médiích se nedozvíte: Babišem se zabývá kriminální centrála. Kvůli prodeji Profrostu

11. 07. 2018 21:40:59
Premiéra Andreje Babiše (ANO) prověřuje už přes osm měsíců Národní centrála proti organizovanému zločinu (detektivové z bývalé protikorupční policie). Na případu je zvláštní, že je zcela ignorován velkou většinou médií.

Informovaly o něm pouze servery FORUM 24 a Info.cz, týdeník Reflex a internetová encyklopedie Wikipedie (pod heslem „Andrej Babiš“). Ochotu informovat o případu vyjádřili ještě také lidé ze zpravodajství České televize, kde ovšem až na výjimky nechtějí přejímat „domácí“ informace, které už byly ve stejné, či podobné souvislosti zveřejněny v jiném českém médiu (byť sebemenším).

O skandálu větším, než je Čapí hnízdo, pochopitelně mlčí i „Babišova“ média (z jeho svěřenského fondu). Nezbývá tedy, než případ v Babišově médiu (alespoň na blozích iDNES.cz) rozkřiknout po republice, které teď Babiš vládne.

Státní návladní a kriminální centrála zkoumají Babišův podivný prodej akcií (podílu na majetkových právech) jeho společnosti Profrost. Existuje totiž důvodné podezření, že Babiš pro svůj osobní prospěch poškodil předraženým prodejem své firmy jinou svou firmu, Agrofert holding a tím nepřímo i její věřitele (zaměstnance, dodavatele, banky, stát apod.). Navíc, což je ještě důležitější, si tím přišel ke stovkám milionů korun, za které kvůli podivnému postupu (zřejmě násobnému podvodu) nemusel zaplatit žádnou daň z příjmů.

Po provaleném skandálu s korunovými dluhopisy, kdy na základě daňového podvodu (nebo přinejmenším triku) neplatí už několik let daň z příjmů v řádu desítek milionů korun, to už snad nikoho nemůže překvapit. Kdyby zaměstnanec v koloniále rozdělil svůj pracovní úvazek na stovky minutových úvazků, aby si tím dejme tomu snížil daně, to by bylo řečí. Ale když miliardář Babiš uměle rozstříhá jeden či dva dluhopisy na miliardy kousků, šéf daňové správy Martin Janeček v tom nevidí problém. Možná proto, že ho do funkce dostal právě Babiš. Třeba takhle Babiš bude stříhat i veřejné zakázky, aby nemusel vypisovat výběrová řízení.

Případ Profrost předala národní (republikové) kriminální centrále pražská krajská „kriminálka“. Jedná se totiž o závažný případ. Pro srovnání, pravděpodobný (zjevný) podvod s Čapím hnízdem vyšetřuje „pouze“ právě krajská policie (na druhou stranu skandál s Čapím hnízdem má i evropský rozměr, byť Babiš na podzim 2016 opakovaně v médiích lhal, že evropský úřad pro boj proti podvodníkům OLAF tento jeho projekt neprověřuje; tehdy jsem ho pro Svobodné fórum odhalil, ale Babiš se za svou lež dosud neomluvil).

Na případ Profrost Babiš „nešťastnou“ náhodou upozornil sám. Snažil se totiž v březnu 2017 prokázat, kde vzal peníze na zmíněné „rozstříhané“ korunové dluhopisy. Prý je měl mimo jiné právě z prodeje Profrostu.

Jak se podvod odehrál? Babiš podle informací z účetnictví a obecně z obchodního rejstříku prodávané akcie několikanásobně předražil a navíc je „rozředil“ (takže předal mnohem menší podíl, než závazně slíbil). Existuje také možnost, že se Babiš ničeho nedopustil. Stal se možná obětí rozsáhlého komplotu svých účetních a protokoly v obchodním rejstříku prohodil dejme tomu Karl Habsburg, aby se Babiš vlivem skandálu nedostal k moci a na trůn opět usedli potomci Marie Terezie. Ale policistům z národní centrály se asi přece jen zdá pravděpodobnější možnost, že se podvodu dopustil sám Babiš. Jinak by se snad Babišovým podezřelým prodejem tak dlouho nezabývali.

Ostatně, za ztrátu všech dokumentů z inkriminované doby v případu Čapí hnízdo asi taky nemůže jen vítr, povodeň a hackeři a za rozsáhlý výpadek paměti Jaroslava Faltýnka (ANO), kdy ručení za stamilionový úvěr schválil Babišovým nejbližším, také možná nemůže Faltýnkovo stáří (nyní 56 let), jak tvrdil před dvěma lety na ČT24, protože jinak by asi už nebyl schopný vykonávat funkci šéfa poslaneckého klubu ANO a byl by jmenován třeba ministrem spravedlnosti (řečeno v malé nadsázce).

Na obrovské nesrovnalosti v Babišově prodeji Profrostu krátce po mně upozornil v březnu 2017 také známý právník Aleš Rozehnal na serveru HlídacíPes.org. Naše zjištění se částečně překrývala (podporovala) a také vzájemně doplňovala. Tehdy moje informace na serveru Forum 24 (kdy se však ještě případu nevěnovala kriminální centrála) převzaly alespoň Hospodářské noviny a Babiš se nesrovnalosti snažil obhájit v rozhovoru pro iDNES.cz. V návaznosti na tyto nové Babišovy problémy se celkovému podnikání Profrostu později podrobně věnoval i Reportér magazín.

Od té doby však je ticho po pěšině. Jak je možné, že velká většina médií veřejnosti zatajuje, že jsou Babišovy machinace prověřovány elitními detektivy z nejvyšší české kriminální centrály, která se v hospodářské oblasti věnuje jen těm opravdu nejzávažnějším zločinům?

Babišovo stanovisko nemůžu zveřejnit, protože se mnou on sám i centrála ANO programově odmítají komunikovat. Asi pro to mají důvody. Všimněte si, že Babiš dokonce přestal případ Profrost zmiňovat a tvrdí, že jediným případem, kdy je v konfliktu zájmů (např. při výměně šéfa policejní inspekce GIBS či snaze o výměnu šéfa celé policie), protože se o něj zajímá policie a prokurátor, je Farma Čapí hnízdo.

Autor: Jakub Černý | středa 11.7.2018 21:40 | karma článku: 44.36 | přečteno: 8116x


Další články blogera

Jakub Černý

Skandál s Profrostem: Jak jsem odhalil Babišův podivný prodej akcií

Národní centrála proti organizovanému zločinu prověřuje už přes osm měsíců aktuálního českého premiéra Andreje Babiše. Jaké informace vedly k odhalení jeho pravděpodobného (zjevného) podvodu?

13.7.2018 v 4:20 | Karma článku: 30.90 | Přečteno: 1327 | Diskuse

Jakub Černý

Odchod z EU a z USA (Brescape a Texit)

Po útěku Britů z Evropské unie by mohli následovat Texasané utíkající před federální vládou Spojených států.

25.6.2016 v 4:50 | Karma článku: 17.26 | Přečteno: 733 |

Jakub Černý

Na zdraví, pane viceprezidente!

30. ledna oslavil své 75. narozeniny bývalý americký viceprezident Dick Cheney. Viceprezident byla sice jeho ústavně nejvyšší funkce, sám ale nejvíce oceňuje, že mohl působit také jako ministr obrany.

31.1.2016 v 4:40 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 313 |

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Až bude euro za dvacku, plat 40 tisíc a Itálie na uzdě…

V médiích ta diskuse na čas utichla, ale ekonomové ji vedou dál. Kdy bude doba pro přijetí eura? Část kolegů zarputile odpovídá: Nikdy! Nebyl bych tak přísný. Moje verze: Až bude euro za dvacku, plat 40 tisíc a Itálie na uzdě...

20.7.2018 v 8:05 | Karma článku: 33.12 | Přečteno: 1744 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Čiré zlo. Dotace zrušit.

Tento týden prošustila médii trochu opožděná zpráva o koncertu jedné české socialistické hvězdy. Opožděná ne proto, že hvězda byla hvězdou v osmdesátých letech, nýbrž proto, že koncert se odehrál už v březnu.

20.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 46.48 | Přečteno: 6808 | Diskuse

Oldřich Šrámek

Evropa se zcela změní

Četl jsem hezký blog pana Dorotíka, který se ptá, kdo konečně přizná pravdu se snahou EU tu mít co nejvíce migrantů. Podle něj to nemá logiku a nechápe smysl. Hlavní důvod se ale nezakrývá, jenom se o něm moc nemluví.

19.7.2018 v 16:48 | Karma článku: 26.68 | Přečteno: 959 | Diskuse

Ondřej Stejskal

Objevte kouzlo složeného úročení

* Pokud se chcete stát úspěšným investorem, bude vás jistě zajímat, jak se vaše vložené peníze budou úročit. * U složeného úročení se vám kromě úroků z investovaných financí přičítají navíc úroky z úroků

19.7.2018 v 15:09 | Karma článku: 8.46 | Přečteno: 416 | Diskuse

Libor Kovář

3 důvody proč může být další nemovitostní krize na dohled.

Asi těžko lze čekat, že růst cen nemovitostí, který sledujeme v posledních 4 letech bude nadále pokračovat stejným tempem. Pokud se navíc podíváme do historie, můžeme si všimnout, že jsme v podobné fázi jako před rokem 2008.

18.7.2018 v 8:13 | Karma článku: 22.73 | Přečteno: 2938 | Diskuse
Počet článků 81 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 967

Jsem jeden kluk - Slovan. Moje aktuality na publicistickém portále Skutečnosti: http://skutecnosti.cz/author/jakub-cerny/

Najdete na iDNES.cz